GOK Klembów Gmina Klembów

Polub nas na Facebooku:

Gminny Ośrodek Kultury w Klembowie otrzymał dofinansowanie w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2016

Po  raz pierwszy w naszej gminie spotkaliśmy się w sobotę 24 czerwca na tradycyjnych świętojańskich wiankach, nazwaliśmy je Klembowskie Wianki i mamy nadzieję, że  na stałe wpiszą się w kalendarz kulturalny gminy Klembów.

Starosłowiańskie święto zakochanych, jak głosi tradycja opisana w „Starej Baśni” przez Ignacego Kraszewskiego, obchodzone było  w noc y z 21 na 22 czerwca, czyli najkrótszą noc w roku.

Ta ciepła, tajemnicza i cudowna noc poświęcona była przez Słowian czci ognia. Święto Kupały, czy Sobótki zostało przyjęte przez chrześcijan jako Noc  Świętojańska.

Sobótka jest świętem jedności, połączenia ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety. To również święto urodzaju i płodności, miłości i radości, pełne czarów i wróżb.

Zgodnie z przekazywaną tradycją najpopularniejszymi zabawami sobótkowymi były:

  • Skoki przez ogień,
  • Puszczanie wianków na wodę,
  • Poszukiwanie czarodziejskiego kwiatu paproci,
  • Zawieszanie kwiatów na drzwiach domów z siedmiu roślin: bylicy, rosiczki, szałwii, łopianu, ruty, dziewanny i dziurawca.

Skoki przez ogień miały mieć moc oczyszczania, wianki wróżyły zamążpójście, zawieszanie kwiatów na drzwiach miało chronić domowników przed chorobami i złymi duchami, a czarodziejski kwiat paproci miał dawać bogactwo.

 Ale czy warto szukać bogactwa, którym z nikim nie wolno się podzielić, bo pryśnie jak mydlana bańka? Więc raczej nie wyruszajcie na poszukiwanie czegoś, co nie istnieje, ponieważ paprotniki po prostu nie kwitną. Starajmy się pielęgnować tradycje naszej kultury i w przyszłym roku spotkajmy się znowu nad Cienką na Klembowskich Wiankach dzieląc się radością i ciepłem podczas wspólnej integracji.

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )