LOGO

 
Gminny Ośrodek Kultury

w Klembowie
ul. Strażacka 8
05-205 Klembów
029 741 03 50
gok@klembow.pl
NIP: 125 151 27 26
REGON: 141 624 205

 

Świetlica Wiejska: 

Pasek, ul. Wiśniowa 32

Nr konta GOK-u 23 1240 6074 1111 0010 2124 1632

 

 

 

Gminny Ośrodek Kultury w Klembowie  

otrzymał dofinansowanie w ramach   programu Dom Kultury+ Inicjatywy   Lokalne 2016  

 

 

Polub nas na Facebooku:

 

 

 

Menu główne
O nas
O gminie

Po  raz pierwszy w naszej gminie spotkaliśmy się w sobotę 24 czerwca na tradycyjnych świętojańskich wiankach, nazwaliśmy je Klembowskie Wianki i mamy nadzieję, że  na stałe wpiszą się w kalendarz kulturalny gminy Klembów.

Starosłowiańskie święto zakochanych, jak głosi tradycja opisana w „Starej Baśni” przez Ignacego Kraszewskiego, obchodzone było  w noc y z 21 na 22 czerwca, czyli najkrótszą noc w roku.

Ta ciepła, tajemnicza i cudowna noc poświęcona była przez Słowian czci ognia. Święto Kupały, czy Sobótki zostało przyjęte przez chrześcijan jako Noc  Świętojańska.

Sobótka jest świętem jedności, połączenia ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety. To również święto urodzaju i płodności, miłości i radości, pełne czarów i wróżb.

Zgodnie z przekazywaną tradycją najpopularniejszymi zabawami sobótkowymi były:

  • Skoki przez ogień,
  • Puszczanie wianków na wodę,
  • Poszukiwanie czarodziejskiego kwiatu paproci,
  • Zawieszanie kwiatów na drzwiach domów z siedmiu roślin: bylicy, rosiczki, szałwii, łopianu, ruty, dziewanny i dziurawca.

Skoki przez ogień miały mieć moc oczyszczania, wianki wróżyły zamążpójście, zawieszanie kwiatów na drzwiach miało chronić domowników przed chorobami i złymi duchami, a czarodziejski kwiat paproci miał dawać bogactwo.

 Ale czy warto szukać bogactwa, którym z nikim nie wolno się podzielić, bo pryśnie jak mydlana bańka? Więc raczej nie wyruszajcie na poszukiwanie czegoś, co nie istnieje, ponieważ paprotniki po prostu nie kwitną. Starajmy się pielęgnować tradycje naszej kultury i w przyszłym roku spotkajmy się znowu nad Cienką na Klembowskich Wiankach dzieląc się radością i ciepłem podczas wspólnej integracji.

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )